Konkurs

Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Hoduj z głową bydłoNowoczesna UprawaRolnik DzierżawcaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową świnieAgroenergetyka


Sonda
Czy rosyjskie embargo pogłębi kłopoty polskiego rynku mleczarskiego?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Text
Artykuł z numeru: 3/2013
Wycena genomowa - nowa technologia
 
Korzystanie z osiągnięć wyceny genomowej staje się coraz bardziej powszechne. Można się więc spodziewać, że już niedługo również w Polsce hodowcy będą mogli w swoich stadach używać młodych buhajów, które mają tylko taką wycenę.
 
 
Od kilku dziesiątków lat podstawą szacowania wartości hodowlanej buhajów jest ich ocena na podstawie produkcyjności i pokroju córek. W wycenie uwzględnia się także wartości oczekiwane na podstawie pochodzenia, ale wiarygodność rodowodowa nie przekracza 30-35%. Wynika to z faktu, że cielak dziedziczy wprawdzie połowę swoich genów po ojcu, a drugą połowę po matce, ale niemożliwością jest przewidzenie ich wzajemnej konfiguracji. Dlatego nawet pełne rodzeństwo może dziedziczyć zupełnie odmienne cechy i różnić się bardzo wyraźnie cechami pokrojowymi, produkcyjnymi i funkcjonalnymi.
 
Pochodzenie to nie wszystko
 
Doskonałym przykładem takich różnic, w tym przypadku bardzo skrajnych, mogą być dwa buhaje z programu firmy CRV/Holland Genetics, pochodzące od tej samej pary rodzicielskiej – Addison i Slogan – urodzone w 1994 r. i mające już kilkadziesiąt tysięcy córek. Na powyższym przykładzie widać wyraźnie, że kierowanie się przy wyborze buhaja wyłącznie jego pochodzeniem jest absolutnie niewystarczające. Dlatego też poszukiwano innych metod potwierdzenia jego wartości i jak dotąd powszechnie uznaną za najbardziej wiarygodną jest wycena bazująca przede wszystkim na ocenie jego córek. Wadami tej metody są wysokie koszty testowania i utrzymywania buhajów, sięgające w przypadku jednego rozpłodnika kilkudziesięciu tysięcy euro, a także bardzo długi czas oczekiwania na wynik wyceny – do wieku buhaja około 5 lat. Skutkiem tego jest m.in. spowolnienie postępu hodowlanego, który mógłby być szybszy, gdyby zdołano ominąć trwający tak długo okres oczekiwaniana wyniki testu. Możliwości takie daje wycena genomowa zwierząt, tj. szacowanie ich wartości na podstawie posiadanych przez nie genów...
 
 
 
Aleksander Osten-Sacken
Holenderska Genetyka
Plus sp. z o.o.
 
 
Więcej w Hoduj z głową – bydło” nr 3/2013
 
 


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone